Uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia
Jeżeli osoba poszkodowana doznała uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia ma przede wszystkim prawo do:
-
zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
-
zwrotu kosztów leczenia, rehabilitacji i lepszego odżywiania,
-
zwrotu kosztów opieki fachowej oraz sprawowanej przez osoby najbliższe.
-
zwrotu kosztów transportu poszkodowanego i rodziny.
W uzasadnionych przypadkach poszkodowany ma prawo do:
-
zwrotu utraconych zarobków lub innych korzyści,
-
zwrotu kosztów przygotowania do zawodu,
-
zwrotu kosztów adaptacji mieszkania,
-
renty tytułem utraconych zarobków i/lub zwiększonych potrzeb.
Zadośćuczynienie
Według treści art. 445 § 1 k.c. w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, poszkodowanemu przysługuje roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę, które ma charakter kompensacyjny. Ma ono na celu złagodzenie sytuacji powypadkowej oraz pomoc w dostosowaniu się do nowych warunków.
Wysokość zadośćuczynienia uzależniona jest od wielu czynników, a w szczególności od:
-
charakteru obrażeń,
-
stopnia nasilenia bólu,
-
okresu leczenia,
-
liczby zabiegów,
-
trwałych następstw wypadku,
-
wieku, płci, stanu cywilnego,
-
zawodu,
-
bezradności poszkodowanego.
Zadośćuczynienie powinno uwzględniać wszystkie cierpienia fizyczne i psychiczne zarówno doznane przez poszkodowanego, jak i te, które będzie on w przyszłości odczuwać z dużym stopniem prawdopodobieństwa. Nie ma znaczenia, że poszkodowany może nie zdawać sobie sprawy ze swej krzywdy z uwagi na wiek bądź upośledzenie psychiczne. Mimo że wysokość doznanej przez poszkodowanego krzywdy jest niewymierna i nie ma możliwości określenia zadośćuczynienia w sposób dokładnie odpowiadający rzeczywistości, to jednak jego wysokość nie może stanowić kwoty symbolicznej i musi przedstawiać wartość ekonomicznie odczuwalną.
Koszty leczenia i rehabilitacji
Z uwagi na dostępność świadczeń w ramach publicznej opieki zdrowotnej oraz niejednokrotnie długie terminy oczekiwania na ich realizację, coraz częściej poszkodowani korzystają z odpłatnych wizyt u specjalistów, rehabilitacji, badań itp.
Koszty lepszego odżywiania
Do kosztów leczenia należą także koszty poniesione na lepsze odżywianie się osoby, która doznała uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, które będą celowe i uzasadnione stanem zdrowia poszkodowanego.
Dodatkowa opieka
Od zobowiązanego do naprawienia szkody powstałej w wyniku uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, poszkodowany może żądać zwrotu kosztów poniesionych na sprawowanie nad nim dodatkowej opieki, jeżeli poszkodowany takiej opieki wymagał. Chodzi tu o opiekę fachową (np. pielęgniarki) jak również o pomoc rodziny i znajomych.
Koszty transportu
Poszkodowany może wystąpić z roszczeniem o zwrot poniesionych kosztów na transport, który pozostawał w związku przyczynowym z wyrządzoną szkodą. Jeżeli doszło do uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia i konieczne było podjęcie leczenia, poszkodowany ma prawo do otrzymania zwrotu kosztów poniesionych na transport do placówek medycznych, w których leczył się po zajściu zdarzenia.
Utracone zarobki
Naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Adaptacja mieszkania
Roszczenie o zwrot ww. kosztów przysługuje na podstawie art. 361 § 2 k.c., który mówi o stratach, jakie poniósł poszkodowany w wyniku wyrządzonej mu szkody.
Renta z tytułu utraconych zarobków
Renta przysługuje poszkodowanemu, który na skutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej. W takim przypadku konieczne jest zbadanie wysokości uzyskiwanego dochodu przed zdarzeniem powodującym szkodę oraz porównanie go do obecnej sytuacji.
Renta z tytułu zwiększonych potrzeb
Jeżeli w następstwie wypadku poszkodowany zmuszony jest stale korzystać z opieki osoby trzeciej, rehabilitacji, korepetycji, stosować specjalną dietę, kupować lekarstwa, środki opatrunkowe i higieniczne, to przysluguje mu renta z tytułu zwiększonych potrzeb. Przyznanie renty z tytułu zwiększonych potrzeb nie jest uzależnione od wykazania, że poszkodowany te potrzeby faktycznie zaspokaja i ponosi związane z tym wydatki. Wystarczy uprawdopodobnienie konieczności ich zaspokajania.