Szkody medyczne
Błąd lekarski
to postępowanie sprzeczne z powszechnie uznanymi zasadami wiedzy medycznej. W zależności od etapu procesu leczenia, na jakim doszło do popełnienia błędu, można wyróżnić:
-
błąd diagnostyczny (rozpoznania),
-
błąd terapeutyczny (w leczeniu) oraz,
-
błąd rokowania (prognozy).
Bezprawna odmowa udzielenia pomocy
to złamanie obowiązku lekarza, jakim jest udzielenie pomocy w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby narazić pacjenta na utratę życia, ciężkie uszkodzenie ciała lub też ciężki rozstrój zdrowia.
Bezprawny eksperyment medyczny
Każdy eksperyment medyczny (badawczy, kliniczny) może być przeprowadzony na pacjencie tylko i wyłącznie za jego zgodą (świadomą i wyrażoną dobrowolnie), przy czym powinien on być przeprowadzony z poszanowaniem godności człowieka oraz wyważeniem korzyści i ujemnych następstw, jakie może wywołać w sferze fizycznej i psychicznej pacjenta.
Niezachowanie tajemnicy lekarskiej
Personel medyczny zobowiązany jest zachować w tajemnicy wszelkie informacje o pacjencie, jakie uzyskał w związku z jego leczeniem - w toku przeprowadzania wywiadu, prowadzenia terapii, jak również odnośnie rokowań. Tajemnica obejmuje wypowiedzi ustne personelu medycznego i dokumentację medyczną.