Aktualności - GDPM - Odszkodowania - Darmowa porada-801 120 020

Potrzebuję pomocy!

  • Zostałeś ranny w wypadku?
  • Twój bliski zginął w wypadku?
  • Jesteś ofiarą błędu medycznego?
  • Jesteś ofiarą wypadku w pracy?
  • Potrzebna Ci natychmiastowa pomoc prawno-medyczna?
  • Jesteś ofiarą pedofili?
  • Czujesz się oszukany przez ubezpieczyciela?
  • Od wypadku nie minęło 20 lat?

BEZPŁATNIE SPRAWDZIMY TWOJĄ SPRAWĘ!

Zadzwoń do nas
801 120 020

lub

Wyślij e-mail
skorzystaj z formularza

Dzień Ofiar Przestępstw

22 lutego obchodzony jest Dzień Ofiar Przestępstw. Osoby poszkodowane w obliczu wydatków i osobistego dramatu nie są pozostawione same sobie. Warto zapoznać się, które narzędzia prawne przysługują w walce o należne odszkodowanie.

Podstawą roszczeń poszkodowanego w zakresie zadośćuczynienia za doznaną krzywdę jest art. 415 k.c. według którego, każdy kto ze swojej winy wyrządził drugiemu szkodę jest obowiązany do jej naprawienia. Ze względu na szczególny charakter szkód osobowych, koniecznym było wprowadzenie w art. 444 k.c., który dotyczy szkód majątkowych. Wskazuje on konieczność wyrównania strat, które można przeliczyć na pieniądze.

Krzywda wymaga rekompensaty

Według art. 448 k.c. i dopełniającego go art. 445 k.c. pokrzywdzony ma prawo dochodzenia zadośćuczynienia, czyli wyrównania szkody niemajątkowej. Szkodę niemajątkową nazywa się krzywdą, oznacza ona negatywne przeżycia w sferze psychicznej, a więc odczuwanie bólu, cierpienia, długotrwałego stresu czy strachu w związku ze zdarzeniem szkodzącym. Wszystkie te negatywne przeżycia godzą w dobra osobiste ofiary i jako takie stanowią podstawę roszczeń o zadośćuczynienie.

Wypadki komunikacyjne codziennością...

Jedną z trzech kategorii wypadków, których skutki ustawodawca objął w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, szczególną ochroną gwarancyjną, są wypadki komunikacyjne. Każda ofiara takiego wypadku, nie istotne czy jest pieszym, pasażerem czy kierowcą, może liczyć na świadczenie odszkodowawcze i zadośćuczynienie wypłacane przez zakład ubezpieczeń, u którego sprawca wypadku ma wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Z danych CEPIK wynika że po polskich drogach porusza się bez mała 19 mln samochodów, powodujących rocznie ponad 30 tysięcy wypadków drogowych. Uwidacznia to skalę problemu i prawdopodobieństwo bycia uczestnikiem jednego z takich zdarzeń.

Po pomoc do specjalisty

Dochodzenie roszczeń od zakładów ubezpieczeń może być dla niedoświadczonej ofiary wypadku obciążonej walką o zdrowie a nie rzadko napiętnowaną traumą psychiczną niezwykle trudne, czasochłonne i ostatecznie mało skuteczne. Z pomocą przychodzą wyspecjalizowane w dochodzeniu szkód osobowych kancelarie: prawne, odszkodowawcze i radcowskie. Jedną z nich jest Grupa Doradcza Prawno-Medyczna z Gdańska. Funkcjonuje ona na polskim rynku od 17 lat, odnosząc sukcesy w uzyskiwaniu dla ofiar wypadków stosownych odszkodowań i zadośćuczynień.

Gdy brak OC, pomoże państwo

Często zdarza się, że ofiarom przestępstw pozostaje jedynie pozwanie bezpośredniego sprawcy szkody z braku odpowiedzialności gwarancyjnej innego podmiotu. Na szczęście ustawodawca dostrzegając skalę problemu uchwalił ustawę o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych. Zgodnie z nią, każda osoba fizyczna, która na skutek czynu zabronionego doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia, trwających dłużej niż 7 dni, może ubiegać się o kompensatę. Jest to bardzo dobra wiadomość dla każdego poszkodowanego, szukającego środków finansowych w walce o zdrowie i poprawę komfortu życia po wypadku.


Autor: Karol Herbik, specjalista ds. likwidacji szkód osobowych GDPM

Inne aktualności